top of page
Søg
Forfatters billedeDorte Olivarius Koustrup

"Det væsentlige i livet, kommer man ikke til ad ligefrem vej"

"Dorte, du bliver ikke stillet overfor en opgave i livet, du ikke kan klare! Og du bliver kun stillet dem, når du er klar til at videreudvikle dig!" 


Det var den besked, jeg fik med hjem, da jeg sidst besøgte en klog kvinde. For nogen kan denne sætning måske være provokerende, men for mig gav sætningen en form for ro. Jeg kan til tider tvivle på, om jeg kan takle de udfordringer, jeg møder i livet. Og når de er her, har jeg det i perioder med at glemme, hvad jeg har lært og lærer andre. Men med denne sætning kom jeg igen tilbage på sporet og tilbage til den heling, jeg tror opstår, når et sår åbnes:


"Jeg ved, at der er mulighed for heling, hver gang mit sår åbnes. Jeg er ikke ved at få en depression, men er i en slags transformationsproces, hvor heling af det lille sårede barn sker" ~ fra min bog "Sig mig, er det din onkel der er død?


Vi oplever alle behagelige og ubehagelige perioder i vores liv. Specielt de udfordrende perioder kan være svære at acceptere, og det eneste vi ønsker, når de er her, er at få ubehaget til at gå væk. Men sagen er den, at det, vi skubber ind under gulvtæppet, har det med at vende tilbage - i en eller andet udstrækning. Og når vi skubber det væk, sker der sjældent en heling eller en læring.


I bogen "How We Choose To Be Happy" af Rick Foster og Gregg Hicks beskriver de, at de lykkeligste folk er dem, der både har et halv-tomt og et halvt fyldt glas. Så måske vi slet ikke skal være så bange for de udfordringer, vi stilles i. Det, der er essentielt, er hvordan, vi møder dem: Fra hjertet og med sætningen "Du bliver aldrig stillet over for en opgave i livet, du ikke kan klare" eller med frygten og sætningen "Hvorfor lige mig. Kommer jeg dog aldrig videre?"


Så hvad kan du gøre?


1. Tag' din styrke tilbage - mind dig selv om din styrke

Når vi møder udfordringer har vi ofte en tendens til at undervurdere vores egne ressourcer. Men tro mig, styrken og modstandsdygtigheden er her. Den er inde i dig. I dit hjerte. I din tro. Du har allerede overkommet mange hindringer i livet og hver eneste har gjort dig stærkere og mere vis. Prøv at tænke på en tidligere udfordring, du har overvundet. Hvilke ressourcer brugte du dengang? Kan de hjælpe dig nu? Og lærte du eventuelt noget sidst?


2. Del dine tanker

At sætte ord på dine bekymringer og udfordringer kan ofte lette byrden. Når vi deler, skaber vi forbindelser, som kan være helende og give os nye perspektiver. Husk dog at dele med en, der har hjertet på rette sted. 


3. Tag et skridt ad gangen

Selv de største opgaver bliver mere overkommelige, hvis vi bryder dem ned i mindre dele. Tag baby-skridt og ikke mindst: Fejr hvert et lille skridt, du tager!


4. Mediter løbende - lyt til meditationen "Bund og Hjerte"

Min oplevelse er, at mit hjerte kan holde mig og være en forløser, der til tider kan skylle frygt og angst væk. Men for at hjertet kan åbne sig og være en forløser og et anker, kræver det, at vi har bunden med. At vi forbliver groundede og hjemme i processen. Jeg har indsat en meditation "Bund og Hjerte", som måske kan hjælpe dig, hvis du står i en lidt svær situation pt.


Sidst men ikke mindst. Husk på, at du ikke er alene. Vi oplever alle glæder og sorger på vores vej. De titusinde sorger og de titusinde glæder. Og hvis det er hjælpsomt, kan du måske også minde dig selv om, at dine udfordringer er en del af din rejse. Stol på dig selv og på processen!


"Det væsentlige i livet, kommer man ikke til ad ligefrem vej" ~ Søren Kierkegaard 


Jeg håber, du får en rigtig glædelig jul og et godt nytår. På gensyn i 2025...Mange kærlige jule-hilsner fra Dorte


PS. Du finder meditationen nederst på siden efter arrangementer i 2025


Arrangementer


6 ugers forløb - opstart torsdag den 20. februar

Mindful self-compassion Fra selv-kritik til selv-compassion

Compassion er hjertet i mindfulness, så hvis du gerne vil komme tættere på hjertet og finde din indre ven og mere ro og glæde, så er dette kursusforløb noget for dig. Der arbejdes løbende med at opdyrke mildhed, robusthed samt at stige af tanketoget.


Du kan læse mere her

(Forløbet tilbydes også individuelt)



Opstart 27. februar kl. 17:00-19:00

 Mere glæde, Færre bekymringer

Kurset "At vække glæden - mere glæde, færre bekymringer" udbydes igen i 2025. Vi starter torsdag den 27. februar


Du kan læse mere og tilmelde dig her



Opstart: Torsdag den 10. april, 2025

Meditationsgruppe:Mindfulness og Taknemmelighed

Har du lyst til at praktisere taknemmelighed og meditere sammen, så er denne meditationsgruppe noget for dig ...

​Taknemmelighedstræning kan være en af de største veje til mere velvære. Det kan være en sand hjerteåbner og studier viser, at taknemmelighedstræning kan give os mere energi, øge andelen af positive følelser, gøre os mere rummelige og hjælpe på nattesøvn med videre. 


Tilmelding HER eller ved at sende en e-mail til Dorte@mindthebusymind.dk


TIL DIG

Meditation: Bund og Hjerte


For at hjertet kan åbne sig og være en forløser og et anker, kræver det, at vi har bunden med. At vi forbliver groundede og hjemme i processen

 Du kan også finde meditationen her på hjemmesiden.

71 visninger0 kommentarer

Seneste blogindlæg

Se alle

Comments


bottom of page